Jak obróbka termiczna wpływa na florę jelitową

Toc co spożywamy ma znaczenie na to, jak wygląda nasza flora jelitowa. Nie tylko rzutuje na to dobór produktów, ale również i sposób ich obróbki. Coraz więcej badań to udowadnia, gdzie przykładem jest kolejny, cytowany eksperyment. W tym badaniu naukowcy doprowadzili do zmiany składu flory jelitowej poprzez samo podawanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Tym samym, bardziej zrozumiałe staje się, jak ewoluował mikrobiom człowieka na przestrzeni tysięcy lat.

W ostatnich latach prowadzone były intensywne badania na temat aspektów ludzkiego zdrowia i powiązania z florą jelitową. Takich zależności jest wiele, od przewlekłego stanu zapalnego po przybieranie na wadze.

Naukowcy sprawdzali, jaki wpływ na mikrobiom mają różne modele diety – wegańskiej, tych opartych na mięsie i wielu innych. Postanowili jednak przyjrzeć się innej, fundamentalnej kwestii – jak flora jelitowa zmienia się w wyniku poddaniu żywności procesowi obróbki termicznej, jak np. gotowanie.

Zaczęli od badania na myszach, gdzie karmiono je, w zależności od przydzielonej grupy, gotowanym lub surowym mięsem i surowymi batatami lub gotowanymi. Surowe i gotowane mięso nie miało zauważalnego wpływu na florę jelitową zwierząt. Natomiast sprawa inaczej się miała w przypadku słodkich ziemniaków i tu forma – gotowane lub surowe – miała znaczący wpływ na skład flory. Co więcej, zmianie uległy wzorce aktywności genów drobnoustrojów i wytwarzane przez nie produkty metaboliczne.
W celu potwierdzenia wstępnych wyników, naukowcy w dalszym etapie rozszerzyli gamę warzyw. Karmili je batatami, ziemniakami, kukurydzą, grochem, marchwią i burakami – w formie gotowanej lub surowej.

Zaobserwowane zmiany mikrobiologiczne przypisano dwóm kluczowym czynnikom: gotowanie pokarmów pozwala nosicielowi flory wchłonąć więcej kalorii w jelicie cienkim, pozostawiając mniej treści pokarmowej drobnoustrojom w dalszych etapach jelita. Z drugiej strony, wiele pokarmów surowych zawiera silne związki przeciwdrobnoustrojowe, które bezpośrednio uszkadzają niektóre z nich.

Różnice były nie tylko spowodowane zmianą metabolizmu węglowodanów, ale również wynikać mogły z substancji zawartych w roślinach. Badacze przebadali dokładnie jakie zmiany chemiczne zaszły w każdej z roślin za sprawą obróbki termicznej, w związku z czym powstała lista związków, które mogą wyjaśnić, w jaki sposób żywność mogła wpłynąć na mikrobiom.

Warto dodać, że naukowcy spostrzegli również zależność pomiędzy spożywaniem surowych warzyw, a utratą wagi. Z początku badacze założyli, że jest to wynik zmian we florze jelitowej, ale po przeszczepie zmienionej flory myszom, które jadły gotowane produkty, te zaczęły tyć, co stanowi pewnego rodzaju paradoks, na który naukowcy wciąż szukają odpowiedzi.

Aby stwierdzić czy podobne zmiany flory jelitowej mogą wystąpić u ludzi za sprawą dodania/wykluczenia obróbki pokarmów, zespół wykonał taki test na grupie ochotników. Uczestnicy próbowali menu przetworzonego lub surowego przez trzy dni w losowej kolejności, a następnie przesłali próbki kału badaczom do analizy ich składu flory mikrobiologicznej. Badanie wykazało istotne zmiany w składzie flory uczestników, tak samo jak miało to miejsce we wcześniejszych badaniach na zwierzętach.

Specyfika zmian pomiędzy ludźmi a gryzoniami, w wyniku diety, była znacząca.
Zrozumienie, w jaki sposób dieta wpływa na mikrobiom ma ważne znaczenie dla poznania mechanizmów kontrolujących masę ciała i różne aspekty zdrowia ludzkiego. Badacze podkreślają, że mikrobiom ewoluował wraz ze zmieniającym się modelem żywienia człowieka, naszą kulturą żywieniową i może mieć wpływ na zdrowie współczesnego człowieka.

Ciekawą obserwacją jest to, że już 3 dniowa zmiana modelu żywienia wprowadziła u uczestników zmiany w składzie flory, tym samym mogąc wprowadzić zmiany w zdrowiu człowieka.
Jeśli spożywasz dłuższy czas określone pokarmy i czujesz się na nich dobrze, wiedz że wprowadzenie drastycznych zmian w modelu żywienia może nieść za sobą poważne zmiany w Twojej biochemii, jako iż zmianie ulegnie również Twój mikrobiom i związane z nim produkty metaboliczne. Może to być również odpowiedź na to, dlaczego nagłe zmiany żywieniowe powodują pewnego rodzaju dyskomfort ze strony układu pokarmowego u wielu osób.

Ref:

Cooking shapes the structure and function of the gut microbiome. Nature Microbiology 30 September 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *