Nietypowe konsekwencje niedoczynności tarczycy – część 1

Poza typowymi objawami niedoczynności tarczycy, które często się wymienia, jak np:

 • pogorszenie nastroju
 • potrzeba dużej ilości snu
 • nadmierne wypadanie włosów
 • nadmierne odczuwanie chłodu
 • słaba cyrkulacja krwi
 • suchość cery

występują również inne, rzadziej wymieniane konsekwencje zaburzeń poziomu hormonów tarczycy które sygnalizują przyjrzeniu się pracy tego gruczołu i poziomu jego hormonów. Oto niektóre z nich:

 • Deformacja zakończeń długich kości – Gruczoł tarczycy produkuje hormon zwany kalcytoniną, który reguluje gospodarkę wapniową (oraz fosforową). Zaburzenia te mogą nie być widoczne w badaniach poziomu wapnia we krwi.
 • Infekcje mikrobiologiczne jelit i alergie pokarmowe –  Niedoczynność tarczycy spowalnia perystaltykę jelit, co powoduje, że treść pokarmowa dłużej zalega w jelitach i prowokuje powstawanie infekcji przez patogenne bakterie czy drożdżaki, co z kolei powoduje powstawanie stanów zapalnych jelit (objawiać się może wydętym brzuchem) oraz upośledzonym wchłanianiem składników pokarmowych (przykładowo więc niedoczynność tarczycy może być punktem wyjściowym anemii). Z kolei owe czynniki powodują utracenie integralności ścian jelit i rośnie ryzyko budowania alergii pokarmowych.
 • Zaburzenia poziomu testosteronu i estrogenu u mężczyzn, a także obniżona jakość nasienia.
 • Przeciążony woreczek żółciowy i powstawanie kamieni żółciowych – W niedoczynności tarczycy funkcje wątroby są spowolnione, tym samym przy czynnościach metabolizmu hormonów, filtrowaniu toksyn i czyszczeniu krwi proces przenoszenia do woreczka żółciowego produktów ubocznych tych procedur jest mocno upośledzony. Często w prześwietleniu RTG woreczek jest wtedy poszerzony.
  Z racji aktywacji hormonów tarczycy w wątrobie (konwersja tyroksyny do trijodotyroniny) powstaje błędne koło, gdyż sama niedoczynność tarczycy powoduje upośledzenie funkcji wątroby.

 • Pogorszona regeneracja tkanek – Hormon wzrostu stymuluje syntezę insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1 w wątrobie, który kluczowy jest do regeneracji tkanek, gdy zachodzi sygnał do ich odnowy. Niewystarczająca ilość hormonów tarczycy niweczy regenerację tkanek, gdyż hormony tarczycy są niezbędne do wytworzenia IGF-1. Jednocześnie u osób trenujących sylwetkowo może to pokrzyżować próby zbudowania masy mięśniowej, a nawet może wystąpić jej utrata!
 • Trudność w spalaniu tkanki tłuszczowej – Mniejsza ilość wolnej trijodotyroniny powoduje utrudnione użycie lipazy przez komórki, gdzie enzym ten odpowiada za metabolizowanie kwasów tłuszczowych. Dodatkowo przy niedoczynności tarczycy spada aktywność adrenaliny i noradrenaliny, które nasilają spalanie tkanki tłuszczowej w bardzo silny sposób (niedobór tych hormonów przy próbie spalania tkanki tłuszczowej, to jak walka z wiatrakami).
 • Zaburzenia gospodarki cukrowej – Przy niedoczynności tarczycy cukier z pokarmu absorbowany jest przez komórki dużo wolniej, to też efektywność jego spalania spada. Tym samym łatwiej jest spożyć większą ilość węglowodanów/cukrów, niż w danej chwili organizm jest w stanie wykorzystać, co z kolei będzie prowadziło do stopniowych zmian w kierunku cukrzycy. Z racji, że cukier dostaje się zbyt wolno to komórek, może to się objawiać w niektórych przypadkach hipoglikemią, gdzie w danym momencie mamy mniej paliwa w realnym użyciu, niż organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Również może dojść do obniżenia sprawności mózgu, jako, że mózg korzysta głównie z cukrów, jako paliwa (może się objawiać zmęczeniem, problemami ze skupieniem, poirytowaniem).
  Zjawisko to może doprowadzić do tzw. „zmęczenia nadnerczy”, gdyż niedobór cukru powoduje stymulację nadnerczy do produkcji hormonów stresu, aby pozyskać dodatkową energię z rezerw, gdzie często powtarzające się zjawisko w końcu doprowadzi do zaburzeń na tej osi (ucierpi oś podwzgórze-przysadka odpowiedzialna za regulację pracy nadnerczy).
  Co ciekawe, przy niedoczynności tarczycy spada efektywność rozkładu takich leków na poprawę wrażliwości insulinowej, jak metformina, stąd osoby stosujące tego typu medykamenty i jednocześnie borykające się z niedoczynnością tarczycy mogą wymagać mniejszych dawek, niż stosowane (tym bardziej, że metformina powoduje deficyt witaminy B12!).
 • Zaburzony lipidogram – W związku z tym, że niedoczynność tarczycy powoduje obniżenie efektywności spalania tkanki tłuszczowej, organizm osoby zmagającej się z niedoczynnością będzie prawdopodobnie wolniej spalał kwasy tłuszczowe, niż wynosi tempo ich magazynowania. Z tego powodu w wynikach krwi trójglicerydy i LDL mogą mieć podwyższone wartości. Tkanki są mniej chętne na „przyjmowanie” cholesterolu LDL i jego metabolizm, stąd też więcej go jest odkładane.

 

Źródło: „Why do I still have thyroid symptoms? – Datis Kharrazian, DHSc, DC, MS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *