PRL-8-53 – znacząco poprawia pamięć i zwalcza prokrastynację

Rynek nootropików oferuje bardzo szeroki zasób produktów, ale nie każdy z nich zasługuje na większą uwagę. Są jednak preparaty, które zdecydowanie warte są zainteresowania, a do takich należy omawiamy PRL-8-53 i powinny zainteresować się nim osoby, które szukają sposobu na prokrastynację, chcą zwiększyć efektywność swojej pamięci, czy też osoby, które szukają sensownych synergii do swoich stacków nootropowych.BADANIA
Jakkolwiek filmowo to nie zabrzmi, nootrop PRL-8-53 został wynaleziony i opatentowany w latach 70 XX wieku przez amerykańskiego naukowca. W ramach serii swoich prac naukowych nad estrami kwasu aminoetylometobenzoesowego stworzył on związek, który po podaniu zwiększał zdolność zapamiętywania informacji [1].
47 ochotników zgodziło się w ramach eksperymentu przyjąć ten nowy związek i przystąpić do testów kognitywnych. 5 mg podanych 120-150 min przed testem sprawiło, że uczestnicy, którzy przyjęli autentyczny nootrop (samo badanie wykonane zostało metodą podwójnie ślepej próby, co zwiększało wiarygodność wyników testu) byli w stanie zapamiętać i powtórzyć  więcej słów, niż grupa placebo. W zależności od grupy, bo uczestników podzielono względem ich zdolności zapamiętywania na osoby o niższej sprawności (poniżej 6 zapamiętanych słów) – od 87,5 do 105% – oraz wyższej (od 8 zapamiętanych słów w teście) – od 7,9 do 14%. Po przegrupowaniu uczestników i podzieleniu ich względem wieku, okazało się, że osoby powyżej 30 roku życia odnotowały wzrost sprawności swojej pamięci o 108-152%, jednakże grupa placebo +30 lat odnotowywała do 100% lepszych wyników (wynik konstrukcji grupy badawczej, ale daje to porównanie czego mogą się spodziewać osoby +30 lat po PRL-8-53). Nie zauważono u uczestników żadnych skutków ubocznych. Wnioski? PRL-8-53 wzmacnia pamięć krótkotrwałą.

Choć raportów użytkowników na temat ich odczuć związanych z użyciem omawianego nootropu jest wiele, tak niestety na temat działania PRL-8-53 jest bardzo, bardzo mało badań i tak naprawdę tylko jedno, wspomniane wcześniej na ludziach.
W innym eksperymencie [2], tym razem na szczurach, zauważono że podanie gryzoniom agonisty dopaminy – apomorfiny, która sama w sobie wywołuje u nich odruch kompulsywnego gryzienia (oddziaływanie dopaminergiczne, czyli potęgujące chęć działania) wraz z PRL-8-53 – prowadziło do nasilenia odruchu gryzienia (wzmocnienie oddziaływania dopaminergicznego apomorfiny) oraz poprawy warunkowego uczenia się. Choć było to „tylko” badanie na szczurach, to dzięki niemu poznaliśmy wpływ PRL-8-53 na mózg – jest on agonistą dopaminy.


W tym samym badaniu podawano również przy innej próbie szczurom metaamfetaminę wraz z PRL-8-53, ale nie dochodziło w tym przypadku do wzmocnienia działania metaamfetaminy, co równoznaczne było z brakiem znaczącego oddziaływania PRL-8-53 na gospodarkę noradrenaliny i serotoniny. Również nie wykazano wpływu na enzym MAO, co w sumie można potraktować jako dobrą wiadomość, bo znacznie zmniejsza to ryzyko interakcji nootropu z innymi psychoaktywnymi substancjami.

DAWKOWANIE:

Próg toksyczności:
Autor nootropu ocenił dawkę śmiertelną LD50 na poziomie 860 mg/kg m.c. u myszy, a u szczurów 700-800 mg/ kg m.c. [2]. Natomiast na ludziach wykonane zostało tylko 1 badanie z dawką 5 mg, gdzie nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych takowej dawki.

Wielkość porcji:
Informacja patentowa określa najbardziej korzystną dawkę na poziomie 0.05-1.2mg/kg m. c. (co do osoby 80 kg = od 4 mg do 96 mg), natomiast minimalną i maksymalną dawkę na 0.01-4mg/kg m. c..

Częstotliwość dawek:
Jak brakuje badań, tak raportów na temat odczuć po zastosowaniu PRL-8-53 jest dość dużo, a w tych nie rzadko użytkownicy opisywali, że jeśli stosowali preparat long-term, doświadczali skutków ubocznych, jak spadek sił witalnych.
PRL-8-53 najrozsądniej jest stosować do 2-3x w tygodniu, przy czym skutki działania jednorazowej dawki odczuwalne są kilka dni.
Istnieją dość ciekawe raporty stosowania long-term ED dawek 1 mg/d, bez wystąpienia skutków ubocznych, jednak i tak nie polecam stosowania w trybie long-term ED, z powodu braku badań nad bezpieczeństwem takiego stosowania nootropiku.

Metoda spożycia:
Środek podaje się doustnie, aczkolwiek z napotkanych raportów wynika, że podanie drogą donosową daje lepsze rezultaty, jednak towarzyszy temu często podrażnienie śluzówek.


SKUTKI STOSOWANIA PRL-8-53:

– wzrost pamięci krótkotrwałej – oddziaływanie cholinergiczne (zastosowanie dla osób, które potrzebują efektywnie się uczyć, lub mają trudności z zapamiętywaniem)

– poprawa pamięci roboczej

– oddziaływanie dopaminergiczne (motywacja do działania, większa uważność, walka z prokrastynacją, mniejszy wysiłek wkładany z utrzymywanie uwagi przy jej wysokim poziomie)

– wzmacnianie działania substancji dopaminergicznych (synergia)

SYNERGIA:

– racetamy (zwłaszcza te oddziałujące na układ dopaminergiczny, jak oksyracetam, fenylopiracetam, coluracetam itp.)

– źródła choliny (alpha-GPC, CDP-Cholina, dwuwinian choliny, DMAE)

– inhibitory acetylocholinoestearazy (hupercyna-A, galantamina, melisa)

– substancje dopaminergiczne (kofeina, PEA, NALT, tyrozyna)

PODSUMOWANIE:

PRL-8-53 wykazuje duży potencjał terapeutyczny, lecz brakuje badań, które pozwoliłyby poznać lepiej ten związek, a bardzo przydałyby się takowe prace, gdyż jedyne badanie na ludziach nie sprawdzało bezpieczeństwa użytej dawki (5 mg) przy stosowaniu w trybie ED długoterminowo, np. miesiąc, w związku z czym najrozsądniej jest stosować nootropik w sposób okazjonalny.
W związku z jego dużym potencjałem do synergii oddziaływania z innymi nootropami oraz zdecydowanie odczuwalnymi efektami działania(chęć do działania i wyraźna poprawa zdolności zapamiętywania), PRL-8-53 stanowi jeden z ciekawszych związków nootropowych, jakie dotychczas powstały.

Ref:

  1. doi:10.1007/BF00432846.
  2. doi: 10.1007/BF01934822.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *