Semax – jak działa na mózg?

Semax jest syntetyczną substancją i pewnego rodzaju kwintesencją substancji nootropowej, ponieważ podnosi funkcje kognitywne, ale bez efektu stymulacji typowej dla wielu nootropików, co powoduje, że umożliwia pracować efektywniej bez nadmiernej eksploatacji centralnego układu nerwowego. Tym samym, semax pomoże Ci ukończyć Twoją pracę, bez „zjazdu” na sam jej koniec.

Z pewnych względów ilość badań na temat wpływu semaxu na ludzi nie jest duża, co nie przekreśla w żaden sposób jego skuteczności, którą potwierdza praktyka i liczne pozytywne opinie na jego temat, jakie można łatwo znaleźć w sieci, na specjalistycznych forach. Unikatową cechą semaxu jest to, że stosuje się go donosowo, a nie jak większość nootropików drogą ustną, co niekoniecznie jest najprzyjemniejszym sposobem, ale w ten sposób semax dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu i z łatwością z tego miejsca przedostaje się dalej do mózgu, gdzie spełnia swoją funkcję już po kilku minutach od jego aplikacji. Droga podania wynika z faktu, iż semax jest peptydem i drogą pokarmową związek ten uległby rozpadowi.

JAK DZIAŁA?

Jednym z efektów stosowania semaxu jest zwiększona klarowność umysłu. Wynika to z jego własności przeciwlękowych, które łagodzą reakcję na bodźce stresowe, nie pozwalając aby lęk zajmował myśli. Tym samym, stosowanie semaxu zwiększa skuteczność podejmowania właściwych decyzji umożliwiając efektywniejszą analizę własnych myśli.
Poprawia również czujność, przez co wiele osób stosuje go w celu zwiększenia wydajności po nieprzespanej nocy. Oczywiście, to że rynek oferuje tak niezwykłe substancje nootropowe, jak semax, nie znaczy, że możemy sobie notorycznie pozwalać na zarywanie nocy, bo na dłuższą metę nic nie zastąpi snu. Każdemu z nas jednak, zdarzy się mieć nieprzespaną noc raz na jakiś czas, gdzie kolejnego dnia czeka nas jakieś wyzwanie wymagające umysłowo – wtedy semax może być zbawienny.

Często jego działanie opisywane jest jako subtelne, stąd nie należy oczekiwać po nim stymulacji podobnej jak po racetamach czy modafinilu/armodafinilu. Co więcej, zazwyczaj jego wpływ na formowanie pamięci długotrwałej wymaga kilku tygodni ciągłego stosowania, więc nie wszystkie benefity przychodzą od razu. Mając to na uwadze, warto przygotować się psychicznie, że efekty nie będą natychmiastowe.

NASTAWIANIE PSYCHICZNE

Semax wydaje się być efektywnym wsparciem w przypadku leczenia wielu chorób z punktu nastawienia chorych osób. Jak wykazało badanie na 27 pacjentach z chorobą nerwu ruchowego podaż semaxu u tych osób poprawiła ich jakość życia poprzez stan emocjonalny i poziom motywacji. Maksymalny efekt można było zaobserwować już po 10 dniach stosowania 1% preparatu. Sam preparat nie miał większego wpływu na leczenie choroby nerwu ruchowego, ale sprawił że chore osoby zmieniły postrzeganie swojego stanu, napawając je większym optymizmem.

PAMIĘĆ

Z badań wynika, że semax wspiera pamięć poprzez aktywowanie czynnika wzrostu nerwów (NGF) oraz czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF). W pewnym eksperymencie na gryzoniach, podaż semaxu zaowocowała ekspresją NGF i BDNF w hipokampie, korze czołowej mózgu oraz w siatkówce oka. Naukowcy zaobserwowali, że poziom NGF wzrósł szybko po administracji i pozostał na tym samym poziomie, gdzie BDNF swoją szczytową ekspresję osiągnął po około 90 minutach od podaży. BDNF jest kluczowe w formowaniu pamięci w obszarze hipokampu w mózgu.

FUNKCJE POZNAWCZE

W badaniu z 2006 roku na gryzoniach podaż semaxu zaowocowała zwiększoną ilością uwarunkowanych reakcji unikania. Autorzy badania sugerują, że stało się tak w wyniku zwiększonej ekspresji systemu BDNF/trkB w obszarze hipokampu, które to podnoszą funkcje kognitywne.

ADHD

Semax ma też prawdopodobnie zastosowanie u osób z ADHD. Jak wynika z badania na gryzoniach, podanie im semaxu skutkowało poprawą pamięci i zdolności do skupiania uwagi. Ponadto, autorzy badania sugerują, że semax może wspierać tzw. selektywną uwagę i modulować rozwój mózgu. Ponieważ ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym upośledzającym funkcje dopaminy i BDNF, semax prawdopodobnie oddziałuje terapeutycznie wpływając korzystnie na te parametry.

NERW WZROKOWY

Istnieją przesłanki ze świata nauki, że semax wspiera funkcje optyczne poprzez naprawę lub optymalizację pracy nerwu wzrokowego. Podaż semaxu u osób z chorobami nerwy wzrokowego miała pozytywny wpływ na tempo powrotu do zdrowia tych osób oraz poprawę funkcji wzroku. Semax chronił tkankę nerwową oka przed następstwami urazu, szczególnie w ostrym stadium choroby nerwu wzrokowego. Oceny dokonano na podstawie obrazu klinicznego, w którym oceniano ostrość wzroku, pole widzenia, wrażliwość elektryczną, przewodnictwo nerwu wzrokowego oraz widzenie kolorów.

MECHANIZM DZIAŁANIA

Z racji ograniczonej ilości badań, nie posiadamy pełnej wiedzy na temat działania semaxu. Nie mniej, coś wiemy na ten moment:

– Antagonizuje działanie receptora melanokortyny .

– Promuje również ekspresję NGF, BDNF i receptora TrkB sygnalizującego w hipokampie.

 – Szybko pobudza dopaminergiczne i serotoninergiczne układy w mózgu.

DOSTĘPNOŚĆ

Semax dostępny jest na rynku rosyjskim i ukraińskim. Oferowane są dwa roztwory – 1% oraz 0.1%. Roztwór 1% daje szybkie rezultaty w kwestii samopoczucia, na początku jego stosowania (potem tolerancja może wzrosnąć). Roztwór 0.1% również może dawać podobne odczucia, ale wymagać będzie powtarzania dawki w ciągu dnia, gdzie roztwór 1% zazwyczaj wystarczy stosować raz dziennie. Oba stężenia pozwalają uzyskać poprawę w zakresie pamięci po pewnym czasie stosowania.
Stosując semax należy pamiętać o przechowywaniu go w lodówce, z racji że jego peptydowa budowa jest podatna na rozpadanie się. Warto zwrócić na to uwagę również zamawiając produkt – musi być transportowany w chłodzie i raczej nie jest dobrym pomysłem zamawiać go latem.

ODCZUCIA

Zazwyczaj działanie semaxu odczuwalne jest przez 4 do 6 godzin, choć zdarzają się wyjątki i niektóre osoby odczuwają go nawet do 20 godzin. Poprawia przejrzystość myśli, skupienie, znosi zmęczenie, poprawia samopoczucie, w tym motywację do działania oraz redukcję odczuwalnego stresu. Stosowany długotrwale pozwala efektywniej operować pamięcią jak i zapamiętywać łatwiej nowe informacje.

SKUTKI UBOCZNE

Niektóre osoby mogą doświadczyć po nim następujących skutków ubocznych:

– uczucie zmęczenia

– brak motywacji

– rozdrażnienie i wahania nastroju

PODSUMOWANIE

Semax jest nowoczesnym nootropikiem o bardzo dobrej skuteczności. Problemem jest jego dostępność, metoda przechowywania i nieprzyjemna aplikacja. Nie mniej, jeśli ktoś potrafi te przeszkody przeskoczyć, może okazać się substancją, która odczuwalnie poprawi komfort życia – od samopoczucia, poprzez łatwość wykonywania zadań umysłowych, w tym zapamiętywania informacji. Jeśli Twoim celem jest odczuwanie większej rześkości na co dzień, redukcja stresu i poprawa funkcji poznawczych– warto dać semaxowi szansę.

Referencje:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21268834
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18379501
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19662538
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16996037
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16996699
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10741256
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24437205
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15792140PRODUKT DOSTĘPNY NA:
https://pro-peptydy.pl/produkt/semax/

Z kodem „iwanski7” przy zakupie dostaniesz 7% zniżki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *