Bromantan – nootropik dla tych, którym kawa nie służy

Bromantan jest dość ciekawą substancją nootropową, bowiem oddziałuje on zarazem jako stymulant, jak i zwiększa wyciszenie (anksjolityk) [1]. I choć niektórym może wydawać się to dziwnym połączeniem cech, to jednak jest to bardzo pożądany profil działania, bowiem mając duży poziom energii jednak chcielibyśmy mieć większą zdolność ulokowania tej energii na cel, na którym się skupiamy obecnie, a także bez ryzyka charakterystycznego dla stymulantów nasilania lęków, czy drażliwości. Jeżeli więc szukasz czegoś pobudzającego, a kawa powoduje u Ciebie rozdrażnienie czy niepokój – warto abyś zwrócił(a) swoją uwagę w stronę bromantanu.

HISTORIA
Związek ten powstał z myślą o radzieckiej armii, gdyż zwiększa on zdolności wysiłkowe, ale swoją genezę miał w lekach przeciwwirusowych, nad którymi do rosyjscy naukowcy prowadzili badania w latach 60 XX wieku. Naukowcy ci odkryli przypadkiem związek o działaniu dopaminergicznym i to na nim skupili swoje dalsze badania, początkowo wykorzystując go w leczeniu choroby Parkinsona w jego wczesnych stadiach. Wspomniany związek dał początek omawianemu bromantanowi, który został zsyntetyzowany w latach 80.

Bromantan należy do tzw. aktoprotektorów – związków, które zwiększają zdolności wysiłkowe organizmu bez zwiększania zapotrzebowania na tlen czy produkcji ciepła [4]. „Sławę” przyniósł temu związkowi incydent z Igrzysk Olimpijskich 1996, gdzie u 5 rosyjskich olimpijczyków wykryto we krwi bromantan [3], przez co zostali zdyskwalifikowani, a związek trafił na listę substancji dopingujących zakazanych w sporcie. Od tego czasu zastosowanie bromantanu zostało ograniczone do celów medycznych. Obecnie związek ten jest dość powszechnie stosowany w Rosji oraz krajach sąsiadujących, a preparat nosi nazwę ‘Ladasten’.

PROFIL DZIAŁANIA
Wiemy, że bromantan oddziałuje dopaminergicznie, zwiększając chęć, motywację do działania, zwiększa też aktywność serotoniny, norepinefryny (odporność na stres) [7], jednocześnie zwiększa neuroprzekaźnictwo GABA [10], czemu zawdzięcza swoje działanie stabilizujące nastrój i pozwalające ukierunkować energię do działania. W dodatku zwiększa on przewodnictwo synaptyczne, co prowadzi do wzrostu neuroplastyczności iprzekształcania pamięci krótkotrwałej (STP) do długotrwałej (LTP) [8] – jakże istotnym procesie w przyswajaniu informacji. Co ciekawe, bromantan najprawdopodobniej nie wykazuje budowy tolerancji w wyniku jego długotrwałego stosowania [4], a także nie uzależnia.
W Rosji używany jest jako lek na neurastenię – zaburzenie nerwicowe, które to nie ma do końca poznanej genezy, a objawia się zmęczeniem, drażliwością, depresyjnym nastawieniem oraz stanami lękowymi.
Choć brakuje badań na ludziach, związek ten ze względu na profil działania zyskał zastosowanie pośród miłośników środków nootropowych, gdyż dobrze wpisuje się w ich definicję (jest bezpieczny, poprawia parametry mózgu). Efektem jego stosowania jest:
– lekkie pobudzenie
– redukcja znużenia, zmęczenia
– zwiększona motywacja do działania
– poprawa koncentracji na dłuższy czas
– wzrost zdolności do przyswajania informacji
– wyciszenie i zredukowanie podatności na stres


DAWKOWANIE:
50-100 mg – w takim przedziale zawierają się standardowe dawki [9].
Pierwsze efekty: po 30-60 minutach
Szczyt działania: od 2 do 4 godzin
Całkowity czas działania: 6-10 godzin
Bromantan jest lipofilny, w związku z tym należy spożywać go w towarzystwie tłuszczy.
Biodostępność drogą pokarmową wynosi 42% [4].

SKUTKI UBOCZNE:
Przy dawkach 50-100 mg – nie zostały ustalone w literaturze.

PODSUMOWANIE:
Bromantan sprawdzi się szczególnie u osób, u których stymulanty powodują skutki uboczne, jak stany lękowe, czy rozdrażnienie. W swoim profilu działania jest bardzo kompletny – poprawia nie tylko parametry mózgu takie jak zdolność do skupiania uwagi czy nauki, ale również stabilizuje emocje i chroni przed stresem. Doniesienia odnośnie jego skuteczności są rożne, jak to bywa z tego typu substancjami i jedne osoby sobie chwalą, inne zaś czują niedosyt, jednak jeśli szukasz czegoś, co poprawi Twoje zdolności do koncentracji czy ułatwi pracę w stresie, a typowe stymulanty, jak kawa, bardzo Ci nie służą – warto abyś dał(a) bromantanowi szansę, bo może okazać się tym, czego od dawna szukasz.

Ref:

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8312546
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3762282/
  3. https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0140673605633107
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3762282/
  5. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736%2805%2963310-7/abstract
  6. http://link.springer.com/article/10.1023%2FA%3A1011905302667
  7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7580761/
  8. https://coek.info/pdf-the-effects-of-ladasten-on-dopaminergic-neurotransmission-and-hippocampal-synapt.html
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21322821
  10. http://koreascience.or.kr/article/JAKO201231434107881.page
http://koreascience.or.kr/article/J

1 thoughts on “Bromantan – nootropik dla tych, którym kawa nie służy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *