Cissus quadrangularis – naprawia stawy i przyspiesza metabolizm

Cissus jest rośliną stosowaną w celach leczniczych i wywodzi się z Indii. Głównie działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Stąd też najczęściej stosowana jest w leczeniu zapalnych stawów, wiązadeł.

W pewnym badaniu (1) badano własności anty-artretyczne Cissusa i wykazano, że zmniejsza on ilość markerów prozapalnych, takich jak IL-1β, IL-6, TNF-R1. Co więcej, zauważono zahamowanie angiogenezy, co może być przydatną informacją dla ludzi cierpiących na nowotwory powiązane z tym mechanizmem, czy dla osób z łuszczycą. Oczywistością przy działaniu przeciwzapalnym Cissusa jest redukcja stresu oksydacyjnego, co też wykazało owe badanie.

W innym badaniu (2) sprawdzano działanie przeciwbólowe ekstraktu Cissusa na sportowcach ze zwyrodnieniami stawów. Przebadano 29 mężczyzn w przedziale wiekowym 20-46 lat, którzy skarżyli się na chroniczne bóle stawów spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Przez 8 tygodni mężczyznom podawano 3200 mg dziennie ekstraktu Cissusa. Średnio ból został zredukowany od 1/3

Teraz nieco o odchudzających właściwościach Cissusa:

Przebadano (3) odchudzający wpływ Cissusa na grupie 123 osób z nadwagą lub otyłością. 92 osoby z otyłością podzielono na 3 grupy: placebo, Cissus, Cissus + dieta 2100-2200 kcal. 31 uczestników z nadwagą utworzyło czwartą grupę. Po zakończeniu badania wykazano, że osoby, które przyjmowały Cissusa miały niższy poziom tkanki tłuszczowej, korzystniejszy lipidogram, niższy poziom białka C-reaktywnego (marker stanów zapalnych) w porównaniu do osób nie przyjmujących Cissusa i to NIEZALEŻNIE czy żywienie było pod kontrolą, czy też nie.

Na grupie 72 osób mających nadwagę lub będącymi otyłe, przeprowadzone badanie (4) metodą podwójnie ślepej próby. Podzielono ludzi na 3 grupy: placebo, Cissus, Cissus + mango afrykańskie. O ile grupa suplementująca Cissus miała lepsze wyniki od placebo pod kątem redukcji masy ciała, tak grupa z kombinacją Cissusa z mango afrykańskim miała znacznie lepsze rezultaty, co wskazuje na synergistyczne działanie Cissusa z mango afrykańskim.

Bibliografia:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26342521
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24113700
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16948861
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18377661

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *