Winpocetyna – otworzy Twój umysł przez jego dotlenienie!

Aby Twój mózg mógł pracować efektywnie, potrzebuje do tego w głównej mierze glukozy oraz tlenu. Każdy z nas oddycha tlen oraz spożywa pokarmy będące źródłem glukozy, ale poza dostarczaniem tych substratów przemian energetycznych ważnych jest wiele innych czynników, które nie zawsze prosperują na odpowiednio wysokim poziomie, stąd też procesy kognitywne mogą ulegać pogorszeniu, co prawdopodobnie zdarza Ci się obserwować u siebie okresowo. Na szczęście są sposoby, aby sobie z tym radzić i jednym z tych sposobów jest poprawianie procesów zachodzących w organizmie za pomocą suplementów diety.

Jednym z takich związków, które poprawią funkcje poznawcze mózgu jest winpocetyna. Jest to roślinny alkanoid otrzymywany syntetycznie z winkaminy pozyskiwanej z rośliny zwanej barwinkiem pospolitym.  Usprawnia krążenie krwi w mózgu, tym samym poprawiając gospodarkę tlenową neuronów, a to z kolei prowadzi do lepszego odżywienia Twojego mózgu. Poza tym, winpocetyna wykazuje właściwości antyoksydacyjne i neuroprotekcyjne, jednocześnie chroniąc mózg przed działaniem niekorzystnych czynników.

Teraz o tym, co wykazały badania na winpocetynie:

– Badania na przeszło 1000 osób po 45 roku życia wykazały, że suplementacja winpocetyną miała w ogólnych rozrachunku korzystny wpływ na jakość życia, poprawiając nastrój tych osób, aktywność i generalną witalność.

– W związku ze swoim działaniem poprawiającym przepływ krwi przez mózg, winpocetyna wzmacnia działanie związków, które wpływają na produkcję neuroprzekaźników (kawa, armodafinil, racetamy).

– Przepływ krwi zwiększa się już po 20 minutach od zastosowania dawki, jak wykazało badanie na zdrowych ludziach.

– W badaniu o podwójnie ślepej próbie, z grupą kontrolną placebo sprawdzającym wpływ winpocetyny na demencję starszą odnotowano poprawę pamięci u osób, które stosowały przez miesiąc 30 mg dziennie tego związku.

– W badaniu na byłych zawodnikach NFL, którzy dochowali się uszczerbku na zdrowiu swoich mózgów wykazano, że winpocetyna miała korzystny wpływ na regenerację uszkodzonych rejonów mózgu, co przekładało się na lepsze kojarzenie, skupianie uwagi, pamięć czy czas reakcji.

– Stosowana jest w leczeniu zaburzeń mózgowo-naczyniowych z powodzeniem od przeszło 20 lat.

– Chroni przed cytotoksycznością powodowaną przez nadmierne wystawienie na glutaminian (ma działanie pobudzające), tym samym zapobiegając mitochondriopatii (glutaminian w nadmiarze upośledza potencjał wewnętrznej błony mitochondrialnej). Tym samym, ten mechanizm pokazuje, że winpocetyna posiada neuroprotekcyjne działanie na wielu płaszczyznach (tu zastosowanie będzie miała przy ochronie przed skutkami ubocznymi substancji psychoaktywnych, które wykorzystują mechanizm indukcji glutaminianu).

Lepsza cyrkulacja krwi w mózgu wykazuje korzystny wpływ na:

– zdolność do koncentracji

– zwalczanie chronicznego zmęczenia

– pogorszającą się pamięć związaną ze starszym wiekiem

– zmysł wzroku i słuchu

Dawkowanie:

– 5-60 mg

– winpocetyna jest lipofilna, stąd nie powinna być stosowana na czczo i zadziała najlepiej gdy zastosowana po posiłku.

– koncentracja winpocetyny osiąga swój szczyt w około 90 minucie po spożyciu

– aby uzyskać stałe korzyści ze stosowania winpocetyny, dawkę należy powtarzać 2-3x dziennie.

Przeciwwskazania:

– stosowanie leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryna) i obniżających liczebność płytek krwi.

Potencjalnym skutkiem ubocznym suplementacji winpocetyną, gdy stosowana w wyższych dawkach, są wahania dopaminy (neuroprzekaźnik, który odpowiada za motywację do działania i jest systemem nagradzania naszych działań). Dzieje się tak dlatego, że winpocetyna wpływa hamująco na przepuszczalność presynaptyczną (wrażliwość na napięcie kanalików wapniowych), która selektywnie inhibituje uwalnianie wszystkich neurotransmiterów, a także zwiększa poziom metabolitu dopaminy – DOPAC – przez zaburzanie pęcherzykowego przechowywania dopaminy. Stąd też winpocetyna może w niektórych przypadkach powodować brak motywacji, czy tzw. mgłę umysłową. Zazwyczaj można temu zapobiec stosując w połączeniu z winpocetyną związki stymulujące produkcję dopaminy, jak kofeina z kawy.

Możliwe skutki uboczne związane z mechanizmem hamowania dopaminy:

– senność

– mgła umysłowa

– migreny

Zdarza się też, że przy wyższych dawkach odczuwalne są problemy ze strony układu pokarmowego.

Na koniec moje własne spostrzeżenia z suplementacji winpocetyną. Nie ukrywam, że stosując ten związek w pojedynkę, nie czuję prawie żadnej różnicy, (stosuję porcje po 10 miligramów). Ale nie znaczy to, że preparat nie działa…ponieważ w połączeniu z innymi produktami, które wpływają na funkcje kognitywne, jak kofeina, czy acetyl L-karnityna, tutaj winpocetyna pokazuje swój potencjał wykazując synergizm wobec tych substancji. W połączeniu z samą acetyl L-karnityną odczuwalnie bardziej poprawia trzeźwość umysłu i przejrzystość myśli, natomiast po dodaniu kofeiny z kawy potrafi przedłużyć jej stymulujący efekt w moim przypadku lekko do 2-3 razy! Stąd winpocetyna gości w moim stałym asortymencie suplementów, jako związek, który wzmacnia działanie innych produktów wpływających na funkcje kognitywne i czuwanie.

Bibliografia:

 1. https://examine.com/rubric/effects/view/47/Subjective+Well-Being/all/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21857073
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22874716
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1429914/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2890434/
 6. https://www.researchgate.net/publication/51167572_Reversing_Brain_Damage_in_Former_NFL_Players_Implications_for_Traumatic_Brain_Injury_and_Substance_Abuse_Rehabilitation
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12460136
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18793690
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11478921
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3044262/
 10. https://ro789680.wordpress.com/2016/09/29/vinpocetine-has-a-high-fat-soluble/
 11. http://www2.cnrs.fr/en/2603.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *