Pikamilon – alternatywa dla racetamów?

Czy łącząc neuroprzekaźnik, jakim jest GABA, z jedną z witamin z grupy B, można osiągnąć związek, który wykazuje działanie nie tylko przeciwlękowe, ale również i nootropowe? Pikamilon jest dowodem, że jest to jak najbardziej możliwe, a co więcej – takie połączenie działania sprawdza się w praktyce wyśmienicie.

Pikamilon to związek, który powstał w ZSRR w roku 1969 i stanowi połączenie cząsteczki GABA wraz z witaminą B3 w postaci niacyny. Normalnie GABA – neuroprzekaźnik wyciszający, o działaniu przeciwlękowym, relaksacyjnym, gdy podana doustnie, ma problem z przedostaniem się bariery krew-mózg (BBB) [2] i dopiero przy sprzyjających warunkach, jak zwiększona pula tlenku azotu we krwi, staje się to możliwe. Niacyna ułatwia zadanie GABY w przedostaniu się do mózgu, gdyż ta witamina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

EFEKTY
Jednak nie na samym działaniu GABY kończy się wpływ pikamilonu na mózg, bowiem niacyna zawarta w tej molekule wykazuje działanie wspierające funkcje poznawcze i jak zauważono w badaniach – efektem była normalizacja poziomu serotoniny [2] (przydatne w depresji) oraz dopaminy [3] (przydatne w trudnościach z koncentracją, braku motywacji do działania, rozregulowanemu układowi nagrody, np. w wyniku stosowania używek). Co więcej, prawdopodobnie otrzymujemy też efekt neuroprotekcyjny, co wynika z poprawy przepływu krwi przez mózg (efekt działania niacyny), a wraz z nią wszystkich składników odżywczych dla mózgu [4].
To nie koniec, ponieważ sama niacyna spełnia szereg funkcji w organizmie i uczestniczy w syntezie insuliny, tyroksyny (hormon tarczycy), kortyzolu i hormonów płciowych, a także naprawie DNA.
W związku z charakterystyką pikamilonu i bycia donorem GABA, niektóre osoby – mające wysoką czułość układu GABA – mogą reagować wzmożoną sennością, jednak nie przekreśla to zastosowana nootropowego tego związku u tych osób, gdyż pikamilon bardzo dobrze łączy się ze związkami o działaniu stymulującym, jak racetamy czy kofeina (tu zachodzi wyjątkowo ciekawa synergia, gdyż pikamilon znosi np. przyspieszoną akcję serca wynikającą z działania kofeiny), co synergicznie potęguje działanie nootropowe.
Jeśli przyrównać, jak mocno pikamilon aktywuje ścieżkę GABA, jego skuteczność znajduje się gdzieś pomiędzy oddziaływaniem L-teaniny a phenibutu.

STOSOWANIE
Przyjmuje się dawkę od 50 do 300 mg na dobę w 1 do 3 dawek podzielonych (niektóre osoby reagują lepiej na wyższe jednorazowe dawki), na pierwsze efekty trzeba czekać około godziny, a te utrzymują się następnie od 2 do 4 godzin. Okres półtrwania wynosi 1-2 godziny [5].
Co ważne, pikamilon musi być przyjmowany na pusty żołądek, więc z daleka od posiłku.
Związek ten dość szybko buduje tolerancję, może nawet doprowadzać do nadmiernej ospałości czy depresji, gdy stosowany jest zbyt często (wynika to z charakterystyki GABA), dlatego zaleca się nie powtarzanie jego dawkowania częściej niż 3 razy w tygodniu. Wspomniane skutki uboczne na szczęście ustępują zazwyczaj po 7-14 dniach od zaprzestania dawkowania pikamilonu.

SKUTKI UBOCZNE
Przy zastosowaniu zbyt wysokiej dawki mogą wystąpić:

– „flush” niacynowy (niegroźny, chwilowy stan polegający na zaczerwienieniu skóry i jej pieczeniu)

– bóle głowy

– nerwowość

– zmęczenie

– zaburzenia motoryki jelit

Z CZYM WARTO ŁĄCZYĆ:
– racetamy dopaminergiczne (coluracetam, oksyracetam, fenylopiracetam)

– kofeina

– ALCAR

– NALT

– PRL-8-53

Z CZYM NIE ŁĄCZYĆ:

– alkohol

– benzodiazepiny

– L-teanina

– liście Damiana

– aniracetam

– fenibut

PODSUMOWANIE
Pikamilon to stosunkowo bezpieczny preparat, który łączy w sobie oddziaływanie przeciwlękowe/ wyciszające oraz nootropowe, podobnie jak np. aniracetam, jednak stanowi dla niego alternatywę dla osób, które na racetamy reagują negatywnie, bez względu czy zachowana została równoległa podaż choliny. Co więcej, każdy z nas reaguje w mniej lub bardziej odmienny sposób na dany produkt i nawet jeśli taki aniracetam nie spełnił naszych oczekiwań, nie znaczy to, że inny preparat, jak omawiany pikamilon, tego nie zrobi. Pamiętać należy jednak o ostrożności i dawkowaniu nie częściej, niż 3x w tygodniu, gdyż większa częstotliwość nie tylko spowoduje budowę tolerancji, ale również może wywołać skutki uboczne.
Pikamilon szczególnie sprawdzi się u osób, którym brakuje wyciszenia i mają rozbiegane myśli.

Ref:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1884802/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2707413/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12199067/
  4. https://www.jstage.jst.go.jp/article/cpb1958/32/10/32_10_4089/_pdf
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20359966/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *