Erytryol – słodzik bez kalorii, ale nie bez wad

Erytrytol jest rodzajem słodzika i choć zaliczany jest do grupy polioli, tak jak ksylitol czy maltitol, to stanowi pewien wyjątek, ponieważ zaliczany jest jako produkt „low-FODMAP”, czyli z niską tendencją do fermentacji. Ten cukier alkoholowy jest łatwo wchłaniany na etapie jelita cienkiego [1], co oznacza, że większość osób z IBS powinna go dobrze tolerować. Jednak badania pokazują, że erytrytol może nasilać istniejące już zaburzenia wchłaniania fruktozy, co dla osób z tym problemem może stanowić dodatkowe utrudnienie [2].

CZYM JEST ERYTRYTOL

Erytrytol jest czterowęglowym alkoholem cukrowym, wchłanianym w jelicie cienkim dość efektywnie, w przeciwieństwie do innych cukrów alkoholowych zaliczających się już do grupy wysokiego FODMAP, jak sorbitol, maltitol, mannitol, ksylitol. Badania wykazują, że tylko około 1/10 przyjętej dawki erytrytolu przedostaje się dalej, aż do jelita grubego [2,3], a bakterie znajdujące się na tym etapie odcinka pokarmowego nie powodują szybkiego rozkładu erytrytolu. Teoretycznie więc, erytrytol nie powinien nasilać objawów IBS, stąd też zakłada się, że produkt ten zalicza się do grupy niskiego FODMAP i może być stosowany przez osoby będące na protokole żywieniowym FODMAP.

ERYTRTOL A FRUKTOZA

Jednakże, podaż erytrytolu może stanowić problem gdy pojawia się nietolerancja fruktozy [2,4]. W przypadku istniejącej już nietolerancji fruktozy, obecność erytrytolu przy podaży fruktozy sprawia, że jej absorpcja w jelicie cienkim spada. Niewchłonięta fruktoza przedostaje się do jelita grubego, gdzie zaczyna gwałtowanie podlegać procesom fermentacji powodując symptomy tożsame z IBS. Oznacza to, że erytrytol sam w sobie, choć zaliczany do grupy niskiego FODMAP, to w połączeniu z fruktozą, która jest wysoka w FODMAP, może potęgować efekt fermentacji i tym samym dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ ERYTRYTOL?
Erytrytol znajduje się naturalnie w bardzo niewielkich ilościach (ilości rzędu dziesiątych części grama na porcję) w pewnych owocach, grzybach, oraz produktach powstałych w procesie fermentacji przy użyciu drożdży, jak wino czy sos sojowy [2,5]. Tak więc z naturalnych źródeł nie trzeba obawiać się jego podaży, która mogłaby wpłynąć negatywnie na absorpcję fruktozy.

Erytrytol pozyskiwany jest też na drodze fermentacji glukozy z pszenicy lub skrobi kukurydzianej przy użyciu niepatogennych drożdży [5]. Taki erytrytol można właśnie zakupić na sklepowych półkach w jego czystej postaci. W produktach komercyjnych można go spotkać w gumach do życia, dżemach, wyrobach cukierniczych czy syropach typu zero (erytrytol ma średnio 0,24 kcal na 1g, stąd znikoma kaloryczność [6]).

WPŁYW NA POZIOM CUKRU

Jako iż ludzie nie posiadają enzymów, które powodują rozkład erytrytolu, ten wydalany jest w większości z moczem, wcześniej będąc zaabsorbowanym do krwiobiegu. Gdy zdrowym ludziom podano porcję erytrytolu, ten nie wpłynął na poziom cukru, insuliny, a także na wartości lipidogramu, jak trójglicerydy czy cholesterol [7]. Z tego tytuły erytrytol może być dobrym rozwiązaniem dla osób walczących z otyłością, insulinoopornością czy cukrzycą.

Erytrytol jest znakomitym zamiennikiem cukru. Nie ma wpływu na wartości gospodarki glikemicznej, jego podaż nie towarzyszy wzrost kaloryczności diety, stąd może być doskonałym dodatkiem w okresie restrykcji żywieniowej w celu urozmaicenia pokarmów. Jednakże warto zwrócić uwagę na jego ograniczenie w przypadku występowania nietolerancji fruktozy objawiającej się symptomami typowi jak IBS, jak np. wzdęcia, zbieranie gazów. W takich przypadkach należy unikać połączeń z produktami obfitującymi w fruktozę, jak jabłka czy np. miód.

Referencje:

  1. https://www.monashfodmap.com/blog/food-additives-and-fodmaps/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22118754
  3. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/human-gut-microbiota-does-not-ferment-erythritol/87A2797F505A71C1E5EA3ADDD2E2A166
  4. http://journals.lww.com/co-clinicalnutrition/Abstract/2013/07000/Fructose_malabsorption_syndrome.17.aspx
  5. http://www.nutrientsreview.com/carbs/sweetener-erythritol.html
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16277764
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8039489

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *